دوشنبه 25 آذر ماه 1398


بازدید امروز : 33
  بازدید کل : 49299
 وب سایت شخصی مهندس فریدونی
   
رنگ در دنیای وب
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
رنگ مهم‌ترين عامل بصري و اولين عنصر تاثيرگذار بر کاربر است. چون وجود نور باعث تشديد رنگ‌ها مي‌شود، بنابراين انتخاب مناسب و به‌جاي آن مي‌تواند به جذابيت سايت بيافزايد و گاهي انتخاب نامناسب باعث مي‌شود کاربر تا بارگذاري کامل صفحه منتظر نماند.

Color-on-the-web-8.jpg

انتخاب رنگ، يک موضوع کاملا سليقه‌اي است و اثر روانشناسي و مفهوم آن در فرهنگ‌هاي گوناگون در درجات بعدي اهميت قرار دارند اما رعايت اين مسائل باعث انتقال بهتر موضوع به کاربر مي‌شود.

رنگ

به طور کلي رنگ‌ها داراي سه مشخصه اصلي هستند که با تغيير در آنها طيف‌هاي گوناگون رنگ پديد مي‌آيند. اين سه مشخصه عبارتند از:

فام (Hue)
درخشندگي (Value)
اشباع (Saturation)

فام يا ته‌رنگ

فام در واقع همان اسم عام رنگ است که به صورت کامل و در نهايت درخشش ديده شود، مثلا فام آبي. رنگ‌ها به دو دسته کلي فام‌دار (قرمز، آبي، زرد و ...) و بي فام (سياه، سفيد و خاکستري) تقسيم مي‌شوند.

color-wheel.jpg

فام‌هاي اوليه

اين فام‌ها در مثلث مرکز دايره رنگ قرار دارند که شامل سه رنگ اصلي آبي، زرد و قرمز مي‌شوند و ساير رنگ‌ها از ترکيب اين سه رنگ بوجود مي‌آيند. نمونه‌هاي زير، طرح‌هايي را نمايش مي‌دهد که در آن‌ها، از رنگ‌هاي اصلي براي ساختار سايت استفاده شده است.

Color-on-the-web-1.jpg Color-on-the-web-2.jpg

فام‌هاي ثانويه

اين رنگ‌ها از ترکيب دو به دو رنگ‌هاي اوليه با هم به‌دست مي‌آيند که شامل سبز، نارنجي و بنفش مي‌باشد.

فام‌هاي ثالثه

از ترکيب فام‌هاي اوليه و ثانويه با هم، فام هاي ثالثه بدست مي‌آيند که شامل رنگ‌هاي حلقه بيروني دايره رنگ مي‌شود.

Color-on-the-web-9.jpg

درخشندگي

درخشندگي درجه تيرگي يا روشني هر رنگ است و طيف‌هاي گوناگون يک فام (رنگ) از روشن‌ترين حالت تا تيره‌ترين را تشکيل مي‌دهد.

طرح‌هايي که در ادامه مي‌بينيد، نمونه‌هاي مناسبي از به‌کار گيري طيف‌هاي مختلف رنگي است. در اين نمونه‌ها با تغيير در تيرگي و روشني، سعي شده تا کنتراست درخشندگي لازم در آن‌ها ايجاد شود.

Color-on-the-web-7.jpg Color-on-the-web-6.jpg

اشباع يا خلوص رنگي

Color-on-the-web-10.jpg

از ترکيب رنگ‌هاي فام دار با رنگ‌هاي بي‌فام (سفيد، سياه و خاکستري) درجه خلوص رنگي تغيير مي‌کند. در واقع اشباع، همان خالص بودن يک رنگ است در حالتي که هيچ رنگ ديگري با آن ترکيب نشده است. مانند آبي خالص.

ترکيب رنگ‌هاي خالص با خاکستري از انرژي رنگ‌ها کم مي‌کند و از نظر بصري دورتر مي‌شوند و هر چه خالص‌تر باشند نزديک‌تر به‌نظر مي‌آيند. از اين خاصيت مي‌توان براي پلان‌بندي کار کمک گرفت و از رنگ‌هاي پر انرژي‌تر براي عنوان‌هاي مهم‌تر و در سطوح کم استفاده کرد.

در قسمت بعدي به بررسي رنگ‌هاي سرد و گرم و تاثير آن در طراحي سايت و همچنين رنگ‌هاي مکمل مي‌پردازيم. براي نوشتن اين مطلب از کتاب "هنر رنگ" و ويکي‌پديا نيز استفاده شده است.

 
   نوشته شده در تاریخ جمعه 16 فروردین ماه 1392